ترنم آفتاب زندگی
 
قالب وبلاگ
پيوندهای روزانه

عید نوروز از دیدگاه امام جعفر صادق علیه السلام

 

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) در بیان اعمال عید نوروز چنین فرموده اند: در روز نوروز غسل کنید و پاکیزه ترین جامه هاى خود را بپوشید و به بهترین بوها خود را خوشبو نمایید. در این روز، روزه بگیرید و بعد از به جا آوردن نمازهاى پیشین و پسین و نافله هاى آن چهار رکعت نماز بخوانید؛ در رکعت اول بعد از حمد، ده مرتبه سوره انا انزلنا... ، در رکعت دوم ده مرتبه سوره قل یا ایها الکافرون، در رکعت سوم بعد از حمد ده مرتبه قل هو الله احد و در رکعت چهارم بعد از حمد ده مرتبه سوره قل اعوذ برب الفلق و قل اعوذ برب الناس را بخوانید و بعد از نماز سجده شکر را به جا آورید و این دعا را بخوانید: (این دعا داراى سند معتبر مى باشد و اگر نماز را هم به جا نیاوردید مى توانید دعا را بخوانید)

«اللهم صل على محمد و آل محمد الاوصیاء و المرضیین و على جمیع انبیائکه و رسلک بافضل صلواتک و بارک علیهم بافضل برکاتک و صل على ارواحهم و اجسادهم. اللهم بارک على محمد و آل محمد و بارک لنا فى یومنا هذا الذى فضلته و کرمته و شرفته و عظمت فطره اللهم بارک لى فیما انعمت به على حتى لا اشکر احدا غیرک و وسع على رزقى یا ذالجلال و الاکرام اللهم ما غاب عنى فلا یغیبن عنى عونک و حفظک و ما فقدت من شى ء فلا تفقدنى عونک حتى لا اتکلف ما لااحتیاج الیه یا ذالجلال و الاکرام.»

در کتب غیر مشهور دعاى زیر را نیز روایت کرده اند: «یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الى احسن الحال»که در هنگام تحویل سال انسان بر زبان جارى کند و از خداوند تبارک و تعالى بخواهد که او را از خواب بیدار نماید و با تغییرى که در فصل پیش مى آید و زمین به اذن الهى زنده مى شود حالتهاى انسان نیز دچار دگرگونى شود و از دامهاى جهالت رهایى یابد و به خداوند نزدیک تر شود. (روزها و رویدادها، مرکز فرهنگی نور ولایت، قم: نشر پیام مهدی (عج) ، 1379 ، صص 15-16)

هفت سین آیات قرآن:

◙ سلام علی نوح فی العالمین (آیه 79 سوره صافات)

◙ سلام علی ابراهیم (آیه 109 سوره صافات)

◙ سلام علی موسی و هارون (آیه 120 سوره صافات)

◙ سلام علی آل یاسین (آیه 130 سوره صافات)

◙ سلام علی المرسلین (آیه 181 سوره صافات)

◙ سلام علیکم بما صبرتم (آیه 24 سوره رعد)

◙ سلام هی حتی مطلع الفجر (آیه 5 سوره قدر)

با تشکر از سایتhttp://www.mazhabi.ir/

[ چهارشنبه ٢٥ اسفند ۱۳۸٩ ] [ ٩:٥٠ ‎ب.ظ ] [ امید زیست ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

آرشيو مطالب
صفحات دیگر
امکانات وب