عید نوروز از دیدگاه امام جعفر صادق(علیه السلام)

عید نوروز از دیدگاه امام جعفر صادق علیه السلام

 

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) در بیان اعمال عید نوروز چنین فرموده اند: در روز نوروز غسل کنید و پاکیزه ترین جامه هاى خود را بپوشید و به بهترین بوها خود را خوشبو نمایید. در این روز، روزه بگیرید و بعد از به جا آوردن نمازهاى پیشین و پسین و نافله هاى آن چهار رکعت نماز بخوانید؛ در رکعت اول بعد از حمد، ده مرتبه سوره انا انزلنا... ، در رکعت دوم ده مرتبه سوره قل یا ایها الکافرون، در رکعت سوم بعد از حمد ده مرتبه قل هو الله احد و در رکعت چهارم بعد از حمد ده مرتبه سوره قل اعوذ برب الفلق و قل اعوذ برب الناس را بخوانید و بعد از نماز سجده شکر را به جا آورید و این دعا را بخوانید: (این دعا داراى سند معتبر مى باشد و اگر نماز را هم به جا نیاوردید مى توانید دعا را بخوانید)

«اللهم صل على محمد و آل محمد الاوصیاء و المرضیین و على جمیع انبیائکه و رسلک بافضل صلواتک و بارک علیهم بافضل برکاتک و صل على ارواحهم و اجسادهم. اللهم بارک على محمد و آل محمد و بارک لنا فى یومنا هذا الذى فضلته و کرمته و شرفته و عظمت فطره اللهم بارک لى فیما انعمت به على حتى لا اشکر احدا غیرک و وسع على رزقى یا ذالجلال و الاکرام اللهم ما غاب عنى فلا یغیبن عنى عونک و حفظک و ما فقدت من شى ء فلا تفقدنى عونک حتى لا اتکلف ما لااحتیاج الیه یا ذالجلال و الاکرام.»

در کتب غیر مشهور دعاى زیر را نیز روایت کرده اند: «یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الى احسن الحال»که در هنگام تحویل سال انسان بر زبان جارى کند و از خداوند تبارک و تعالى بخواهد که او را از خواب بیدار نماید و با تغییرى که در فصل پیش مى آید و زمین به اذن الهى زنده مى شود حالتهاى انسان نیز دچار دگرگونى شود و از دامهاى جهالت رهایى یابد و به خداوند نزدیک تر شود. (روزها و رویدادها، مرکز فرهنگی نور ولایت، قم: نشر پیام مهدی (عج) ، 1379 ، صص 15-16)

هفت سین آیات قرآن:

◙ سلام علی نوح فی العالمین (آیه 79 سوره صافات)

◙ سلام علی ابراهیم (آیه 109 سوره صافات)

◙ سلام علی موسی و هارون (آیه 120 سوره صافات)

◙ سلام علی آل یاسین (آیه 130 سوره صافات)

◙ سلام علی المرسلین (آیه 181 سوره صافات)

◙ سلام علیکم بما صبرتم (آیه 24 سوره رعد)

◙ سلام هی حتی مطلع الفجر (آیه 5 سوره قدر)

با تشکر از سایتhttp://www.mazhabi.ir/

/ 1 نظر / 10 بازدید
خانوم مهندس

جالب و بسیار بجا بود[چشمک]